Гіпотензія

Шифр по МКХ-10

I 95

Назва захворювання

I95.0 Ідіопатична гіпотензія
I95.1 Ортостатична гіпотензія (пов'язана зі зміною пози, положення)
I95.2 Гіпотензія, спричинена лікарськими засобами
I95.8 Інші види гіпотензії
I95.9 Гіпотензія, не уточнена
До артеріальної гіпотензії у дітей і підлітків відносять стани, котрі супроводжуються постійним або періодичним зниженням артеріального тиску, що відмічаються протягом 3-6 міс.

Діагностика на санаторно-курортному етапі

ДІАГНОСТИЧНІ КРИТЕРІЇ:

 
Клінічні:
 • інтенсивний і тривалий головний біль,
 • часті запаморочення після сну, у разі тривалої перерви в прийомі їжі,
 • емоційна лабільність,
 • підвищена втомлюваність, сонливість,
 • дизурія і дискомфорт в кишечнику,
 • брадикардія.
 
Параклінічні:
 •  дані вимірювання артеріального тиску (зниження згідно вікової норми),
 • лабораторні показники в межах норми,
 • ЕКГ: можливі порушення збудливості, реполяризації,
 • ЕхоКГ: можливо зниження скоротливої здатності міокарда.
 
Обов’язкові лабораторні дослідження:
 • загальний аналіз крові та сечі
 
Обов’язкові інструментальні дослідження:
 • вимірювання артеріального тиску,
 • електрокардіографія,
 
Додаткові:
 • реоенцефалографія
 • холтерівське добове моніторування артеріального тиску,
 • ехокардіографія,
 • кардіоінтервалографія,
 • велоергометрія.
 
Консультації спеціалістів: за показаннями.

Санаторно-курортне лікування

Санаторний режим: I–II

Дієта: 15 (раціон №5) та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану). Їжа багата білками і вітамінами.

Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.

Руховий режим:

 •  ранкова гігієнічна гімнастика,
 • лікувальна гімнастика (групова, індивідуальна),
 • лікувальна дозована ходьба.

Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або вуглекислі, або перлинні, або кисневі, або ароматичні, або лікувальні душі, або лікувальне плавання.

Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 20 г/дм3 призначають з метою поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, стабілізації терморегуляторних механізмів, психоемоційного статусу. Методика лікування передбачає відпуск 8-10 процедур через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день молодшим школярам, до 10-12 процедур дітям старшого шкільного і підліткового віку. Температура води у ванні повинна відповідати 36-37° С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12-15 хв залежно від віку хворого.
 
Вуглекислі ванни застосовують з метою активного впливу на тканинний обмін, процеси мікроциркуляції, поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки. Методика лікування: ванни готуються шляхом насичення води вуглекислим газом (не менш ніж 1,0-1,4 г/дм3) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Відпускають процедури при температурі води 36-37° С з поступовим її зниженням до третьої і п'ятої процедур до 34-35° С. Тривалість процедур становить від 6-8 хв до 10-12 хв залежно від вікової реактивності. Курс включає до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку і до 10 ванн старшим школярам і підліткам.
 
Перлинні ванни показані для поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, тонізуючого впливу на стан нервової і серцево-судинної систем, при психоемоційній лабільності, для поліпшення тканинного метаболізму. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37° С, тривалість від 10-15 хв Розстановка процедур — через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс становить 8 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур старшим школярам і підліткам.
 
Кисневі ванни застосовуються при порушеннях у стані нервової системи (вегетативна лабільність, порушення терморегуляції, психоемоційні зрушення), серцево-судинної системи (зміни в стані центральної і периферичної гемодинаміки). при підвищеній стомлюваності, для поліпшення тканинного метаболізму. Методика лікування передбачає відпуск ванн на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37° С, тривалістю від 5-7 хв до 12-15 хв Розстановка процедур — через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курсове призначення: до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку і до 10-12 — старшим школярам і підліткам.
 
Йодобромні ванни призначають з метою поліпшення стану нервової системи, гемодинаміки, процесів обміну речовин. Методика лікування передбачає вміст йоду у воді не менш ніж 10 мг/дм3, брому — 25 мг/дм3, солі— 10 мг/дм3. Установлюється температура води у ванні до 36-37° С, тривалість процедури 10-15 хв, відпускають через день або два дні поспіль з перервою на третій день. На курс 8-10 процедур.
 
Хвойні ванни призначаються для формування сприятливого лікувального ефекту в стані вегетативної нервової системи, при напруженні психоемоційного стану, для поліпшення обмінних процесів, підвищення резистентності організму. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37° С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12 хв молодшим школярам, від 7-10 хв до 15 хв старшим школярам. Курсовий вплив передбачає до 8 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10-12 процедур у старшому шкільному і підлітковому віці.
 
Лікувальні душі. Дощовий душ застосовується з метою регуляції процесів центральної і вегетативної нервової систем, поліпшення стану гемодинаміки, підвищення резистентності організму. Методика лікування: температура води 35-36° С, тиск 1,0-1,5 атм., тривалість процедур від 3-5 до 10 хв, призначають щодня, через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс включає від 8 до 10-12 процедур.
 
Лікувальне плавання в басейні призначають з метою поліпшення процесів тканинного метаболізму, стану судинної системи, стійкості психоемоційного тонусу, підвищення загальної резистентності організму. Методика лікування в басейні: температура води 28-29°С, тривалість плавання від 10 хв до 20-25 хв (старшим школярам і підліткам), проводять щодня. Курс лікування передбачає від 8 до 10 процедур.

Апаратна фізіотерапія:

 • електрофорез 5%-го розчину хлориду кальцію або 1%-го розчину кофеїну, або ефедрину, або 5% розчин хлориду кальцію, або 5% розчину мезатону на комірцеву зону;
 • або електрофорез ділянки шийних симпатичних вузлів (5% розчин хлориду кальцію або 1% розчин кофеїну);
 • або загальне ультрафіолетове опромінення в поступово зростаючих дозах (від 1 до 2 біодоз), на курс - 16-20 процедур.
 • або дециметрохвильова терапія ділянки надниркових залоз (ThX-LIV) для стимуляції функції кори надниркових залоз.

Додатково:

 • електросон використовують при підвищеній нервовій збудливості, емоційній нестійкості для поліпшення стану нервової системи дітям молодшого і старшого шкільного віку при адекватній переносимості електричного струму. Призначають по очноямковий-потиличній методиці частотою 20-40 Гц, тривалістю до 20-30 хв, через день або щодня, курс 8-10 процедур (залежно від віку);
 • масаж голови, комірцевої зони;
 • психокорекція призначається дітям з переважанням астеноневротичних скарг, неврозоподібним станом, утрудненням соціальної адаптації;
 • ароматерапія;
 • медикаментозна терапія: настойки аралії або женьшеню, або лимоннику китайського, або інше за показаннями.
Термін санаторно-курортного лікування: 18–21–24 дні.

 Критерії якості лікування: поліпшення загального самопочуття, підвищення толерантності до фізичних навантажень, поліпшення даних інструментальних та функціональних досліджень, якості життя.

Можливі побічні дії та ускладнення — відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.

 
* - ступінь доказовості В за Ю.Л. Шевченком, І.Н. Денисовим, В.І. Кулаковим, Р.М. Хаітовим (див. Клинические рекомендации для практикующих врачей, основанные на доказательной медицине. – 2-е изд., - М.: ГЭОТАР-МЕД, 2003. – 1248 с.);
* - ступінь доказовості В за Г.М. Пономаренко «Основы доказательной физиотерапии» К., Киев, 2005.- 335 с.